Kimler OBEZİTE CERRAHİSİ İçin Uygundur?

 

 

Cerrahi tedavi planlanacak olan hastalar, hormonal herhangi bir rahatsızlığı bulunmayıp diyet,egzersiz ve ilaç tedavisi ile kilo vermeyi başaramayan veya verdiği kiloları geri alan hastalardır.
OBEZİTE, cerrahisi için öncelikle bir yaş sınırı vardır. 18-65 yaş arası her hastaya eğer diğer kriterlere de uyuyorsa obezite cerrahisi uygulanabilir.
Yaş sınırı dışındaki obezite cerrahisi için en önemli kriter beden kitle indeksinin 40’ın üzerinde olmasıdır.

 

 

Beden kitle indeksi 35-40 arasında olup yandaş bir hastalığı olan ( yüksek tansiyon,şeker hastalığı,uyku apnesi,eklem rahatsızlıkları,reflü hastalığı vb. ) kişilerin tedavisinde uygulanabilir.

Obezite ameliyatı olacak hastanın alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı olmaması, aynı zamanda da ameliyatın riskleri ile sonrasında takip ve beslenme şartlarını kabul edebilecek psikolojik düzeyde olması gereklidir.

 

Obeziteye sebebiyet veren birçok faktör vardır.

Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivitede azalma, yaşın ilerlemesi ,cinsiyet (kadınların daha yatkın olduğu bilinmektedir), doğum sayısının fazla ve doğumlar arası sürenin kısa olması, hormonal bozukluklar, kısa süreli ve şok diyet uygulamaları, metabolik ve psikolojik etmenler dışında genetik faktörü obeziteye neden olan önemli etkenler arasındadır.